EACT reaguje na problém regulace EK se zajišťováním deriváty EMIR

Aktuality

EACT zaslala odpověď na veřejnou konzultaci Evropské komise k Review of the derivatives clearing framework in the EU (= přezkumu rámce EMIR pro zúčtování derivátů v EU).

Konzultace mj. řeší změnu stávající regulace, která se týká „ nefinančních společností“. Jde o problém, že zajištění pomocí derivátových kontraktů bude pro podniky působící v EU nákladnější a zatěžující.

Deriváty jsou pro podniky klíčovým nástrojem pro řízení a snižování komerčních rizik. Orgány EU si již dlouho uvědomují, že je důležité zachovat schopnost podniků používat tyto nástroje a vyhnout se tomu, aby byly nefinanční společnosti nuceny prodávat hotovost a účtovat jako marži, pokud by byly nuceny provést centrální zúčtování. Jsme vděční, že ESMA reviduje současný režim, a rádi bychom se podělili o zkušenosti našich členů. Do této části jsme zahrnuli shrnutí našich komentářů a níže jsme poskytli odpovědi na příslušné otázky.

souhrn:

• Zachovat stávající režim – firmy využívají deriváty k řízení a zajištění komerčních rizik. Současný režim vytváří vhodnou rovnováhu mezi flexibilitou a odolností. Zavedení nových omezení pro přístup k těmto nástrojům (jako jsou nižší clearingové prahy nebo užší definice zajištění) by bylo pro nefinanční společnosti škodlivé, protože společnosti nejsou vybaveny k řízení rizik likvidity vyplývajících z požadavků na clearing.

• Rozvíjejte pravidelnější dialog mezi orgánem ESMA a koncovými uživateli na trzích s deriváty

S ohledem na vyvíjející se povahu trhů jak jsme zažili v posledních měsících, může být vývoj na trzích náhlý (viz rostoucí ceny komodit a inflace) – to by mohlo být užitečné, aby orgán ESMA zahájil pravidelný dialog s nefinančními koncovými uživateli těchto produktů za účelem výměny a projednání vývoje trhu. Takový dialog by pomohl informovat orgán ESMA o vývoji zúčtovacích prahů.

• Nalezení dlouhodobého řešení nejistot po vystoupení Spojeného království z EU

Od Brexitu budou deriváty obchodované na burze uzavřené po Brexitu na burzách ve Spojeném království nyní pro účastníky z EU považovány za „OTC deriváty“, a proto budou mít dopad na výpočet clearingových prahů . Podporujeme nalezení dlouhodobého řešení, které zajistí, že ETD obchodované ve Spojeném království nebudou považovány za OTC deriváty, protože to neodráží jejich ekonomickou realitu.

Pokud jde o další aspekty: současná situace inflace zvýší potřebu zajišťovacích transakcí (zejména na trhu s komoditami), tento faktor by měl být zohledněn při budoucích přezkumech clearingových prahů. Pravidelný dialog mezi orgány a nefinančními koncovými uživateli by byl vhodným fórem k zajištění toho, aby byly projednány a zváženy faktory, jako je cenová inflace a další vývoj na trhu.