Rusko / Ukrajina – 4. a 5. sankční balíček EU, opatření WTO - aktualizováno

Aktuality

Rusko / Ukrajina – 4. sankční balíček EU, opatření WTO

Rusko / Ukrajina – 5. sankční balíček EU uhlí, banky

 

Členské státy EU 15.3. formálně schválily čtvrtý balíček sankcí vůči Ukrajině od začátku krize.

Opatření, která jsou summarized here, and here, zahrnují dvě nová rozhodnutí, prováděcí nařízení a nařízení, nyní zveřejněné v Úředním věstníku. Přehled doposud platných aktivit v přiloze.

Rozhodnutí Rady Council Decision (CFSP) 2022/430 a nařízení Rady (EU) Council Regulation (EU) 2022/428 :

• Zákaz poskytování jakýchkoliv ratingových služeb, jakož i přístupu k jakýmkoli předplaceným službám v souvislosti s ratingovými činnostmi, jakékoli ruské osobě nebo subjektu;

• Zákaz všech transakcí s některými státními podniky;

• Rozšíření rozsahu vývozních omezení, pokud jde o zboží dvojího užití a zboží/technologie, které by mohly pomoci ruské armádě;

• Zákaz nových investic v ruském energetickém sektoru;

• Zavedení komplexního omezení vývozu na zařízení, technologie a služby pro energetický průmysl;

• Zákaz dovozu některých ruských ocelářských výrobků (opatření zakazuje výrobky, na které se již několik let vztahují zvláštní cla v rámci ochranných opatření EU proti dumpingu kvůli americkým clům na ocel). Evropská komise odhaduje, že to povede ke ztrátě příjmů z vývozu pro Rusko ve výši přibližně 3,3 miliardy EUR;

• Omezení exportu luxusního zboží do Ruska – včetně luxusních aut, šperků a dalších

 

 (SZBP) 2022/429 a prováděcí 2022/427,:

Rozhodnutí Rady Council Decision (CFSP) 2022/429 and nařízení Rady (EU) Council Implementing Regulation (EU) 2022/427, platné okamžitě:

• Uvalení nových cílených sankcí proti „oligarchům, lobbistům a propagandistům“ pro Kreml;

• Uvalení nových cílených sankcí proti klíčovým společnostem v odvětví letectví, armády a dvojího použití, stavby lodí a strojírenství;

 

Chceme zdůraznit, že nový balíček nezahrnuje nová opatření týkající se kryptoměn, a to navzdory pátečním komentářům předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, když poprvé představila čtvrtý sankční balíček, že: „Ujišťujeme se, že ruský stát a její elity nemohou používat krypto aktiva k obcházení sankcí. Zabráníme skupině blízké Putinovi a architektům jeho války ve využívání těchto aktiv k růstu a převodu jejich bohatství."

 

S ohledem na nová sankční opatření jsme aktualizovali náš komplexní dokument opatření EU přijatých od začátku krize. Dokument naleznete v příloze.

 

OPATŘENÍ WTO

Rada EU zároveň v úterý rovněž podnikla procedurální kroky nezbytné k tomu, aby EU zmocnila k podpisu prohlášení koalice členů Světové obchodní organizace, v němž je uvedeno jejich odhodlání zrušit ruská obchodní privilegia (což mohou udělat členové WTO pomocí národních bezpečnostních výjimek zabudovaných do pravidel organizace.

 

Rada ve svých prohlášeních uvedla, že akce proti Rusku v této souvislosti mohou zahrnovat opatření „k pozastavení koncesí nebo jiných závazků vůči Ruské federaci, jako je pozastavení doložky nejvyšších výhod pro výrobky a služby Ruské federace. “

 

Evropská komise ve svém prohlášení statement potvrdila, že ode dneška EU „přestane zacházet s Ruskem jako s doložkou nejvyšších výhod v rámci WTO“. Mezi další, kteří udělali krok po boku EU, patří zbytek G7 a také Albánie, Austrálie, Island, Korejská republika, Moldavsko, Černá Hora, Nový Zéland, Severní Makedonie a Norsko.

 

Valdis Dombrovskis, komisař EU pro obchod, řekl: „Tyto kroky jsou oprávněné na základě bezpečnostních výjimek dohody WTO. Rovněž pozastavíme přistoupení Běloruska k WTO.

 

DALŠÍ KROKY

Ministři financí EU dnes na pravidelném zasedání (Ecofin) v Bruselu podpořili sankcemi svou politickou váhu. Francouz Bruno Le Maire, který setkání předsedal, uvedl, že vlády souhlasily s uplatňováním nových opatření „pevně a bez prodlení“.

Také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a Dombrovskis dnes ve svých prohlášeních jasně uvedly, že jsou možné další sankce.

Dombrovskis řekl: „Budeme pokračovat v uvalování sankcí na Putinův režim a nenecháme kámen na kameni, protože zvyšujeme ekonomické důsledky této brutální invaze pro Rusko... Jediný způsob, jak se Rusko může vyhnout této finanční, ekonomické a reputační katastrofě, je okamžitě skončit jeho barbarskou a nezákonnou invazi na Ukrajinu.

Von der Leyenová řekla: „EU a její partneři budou pokračovat v tlaku na Kreml, dokud nezastaví invazi na Ukrajinu.

A konečně, americký prezident Biden oznámil svou osobní přítomnost na příštím summitu Evropské rady v Bruselu příští týden ve dnech 24.-25. března, protože bude zaměřen především na konflikt na Ukrajině.